Zakup mieszkania pod wynajem

0
260

Zakup nieruchomości, które później będą wynajmowane osobom fizycznym lub przedsiębiorstwom, to od dawna sposób na łatwy i przyjemny zarobek. Oczywiście najpierw trzeba zainwestować dużą kwotę pieniędzy, jednak jest to kwota, która bardzo szybko się zwróci i zacznie procentować. Każdy kto posiada jakiś mieszkanie i wynajmuje je doskonale wie, że co miesiąc na jego konto wpływa określona suma pieniędzy, zależna od lokalizacji i standardu mieszkania, a także od jego powierzchni.

Czy wynajem powierzchni to ciężka praca?

I tak i nie. Na pewno przy obecnym porządku prawnym w Polsce wynajmowanie swojego mieszkania jest pewnego rodzaju ryzykiem, ponieważ jeżeli lokator przestanie płacić i postanowi zostać w tym mieszkaniu to znaczy nie wyprowadzi się z niego, będzie nam bardzo trudno zmusić go do opuszczenia lokalu. Na zwykłych obywateli przeniesiono obowiązki państwa to znaczy zapewnienie mieszkań socjalnych dla osób, które nie są w stanie bądź nie chcą płacić czynszu. Pewnego rodzaju zabezpieczeniem przed nieuczciwymi najemcami może być tak zwany najem okazjonalny czyli coś co trzeba najpierw załatwić u notariusza. Trzeba uzgodnić z wynajmującym pewne ustalenia oraz podpisać stosowne papiery u notariusza. Najemca musi zobowiązać się, że ma gdzie pójść w razie zakończenia umowy najmu.

Sposób na pieniądze

Wynajmowanie mieszkań jest dla wielu osób sposobem na dodatkową gotówkę. Jeżeli wynajmujemy tylko jedno mieszkanie i jest nasz dodatkowy dochód to nie musimy zakładać w tym celu działalności gospodarczej. Jeżeli jednak wynajmujemy kilka mieszkań i stanowi to nasze poważne źródło dochodu, powinniśmy założyć działalność gospodarczą, której celem będzie właśnie wynajem mieszkań. Każda księgowa będzie w stanie nam doradzić co do spraw opodatkowania. Zakup mieszkania pod wynajem to niełatwa decyzja. Z reguły musimy zainwestować w takie mieszkanie kilkaset tysięcy złotych. Przede wszystkim musimy zastanowić się kto będzie najemcą. Czy nasze mieszkanie będzie skierowane raczej dla rodziny z dzieckiem czy też dla studentów. Jaki będzie standard tego mieszkania? Czy sami poszukamy najemców czy też oddamy nieruchomość aby eksperci znaleźli odpowiednich najemców?

Agencja nieruchomości z pewnością bardzo chętnie zajmie się naszym mieszkaniem biorąc dla siebie odpowiednią prowizją. Niezależnie od tego kto zamieszka w naszym mieszkaniu i na jak długo, warto sprawdzić tych ludzi pod kątem ich zdolności finansowych. Warto sprawdzić czy mają stałą pracę i jak dotychczas wywiązywali się ze swoich lokatorskich obowiązków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here