Jak pracować nad swoimi przekonaniami?

Przekonania powstają w skutek trzech osobnych mechanizmów. Tworzymy je swoim intelektem, osobno tworzą je także nasze doświadczenia, oraz nasze działania.

Różne przekonania

Każdy z tych trzech mechanizmów działa od siebie niezależnie, przez co możemy mieć trzy różne przekonania na ten sam temat. To właśnie na podstawie przekonań filarowych wyciągamy wnioski. Wpływają one na formowanie się kolejnych podświadomych przekonań.
Na podstawie przekonań filarowych wyrastają kolejne, i kolejne.

Często mylnie uważa się, że to chciwość pcha ludzi do ogromnych osiągnięć kosztem innych ważnych rzeczy.
Kiedy najczęściej jest to sposób na poczucie się wartościowym, podświadomie całe życie walczymy o to aby czuć się ważni i potrzebni.

Ważne jest, aby spojrzeć na to co nam w naszym życiu nie pasuje, i przeanalizować jakiś konflikt przekonań, który może za tym stać. Dokładna analiza naszych przekonań dotyczących konkretnej sytuacji, może okazać się kluczową. Rozpatrując dokładnie każde po kolei jesteśmy w stanie wyeliminować te nieprawidłowe.

Jeden problem

Pamiętajmy o tym, aby skupiać się na jednym problemie i jego usunięciu. Patrząc obiektywnie na wszystkie nasze trudności, tylko bardziej się zestresujemy i nie znajdziemy rozwiązania na żadne z nich.
Takie zmiany dosłownie odblokowują nam życie.

Warto zwracać też uwagę na nasze przekonania filarowe, do których jesteśmy w stanie dojść. Zaczynajmy od samego rodzenia na temat jak postrzegamy świat i ludzi.
Od tych przekonań możemy stworzyć całkowicie nowe i poprawne stwierdzenia.
Pamiętajmy, że to długotrwała praca nad samym sobą, i efektów nie możemy spodziewać się natychmiast. Musimy wyjść poza własną psychologiczną strefę komfortu.

Wpływ na nasze przekonania ma poczucie własnej wartości. Im wyższe, tym przekonania są bardziej pozytywne poprawne. Jednak nie przytwierdzajmy naszej samoakceptacji do rzeczy, które są poza naszym wpływem.

Nie spychajmy i nie ignorujmy żadnych przekonań, czy tych poprawnych, czy błędnych.
Po prostu dokładnie je analizujmy, i pracujmy nad nimi. Musimy zmierzyć się ze samym z sobą.

Redakcja pracownia-rozwoju.com.pl