Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś

Kontrola nad finansami

Finanse Data publikacji - 20 października 2019 Autor - Redakcja pracownia-rozwoju.com.pl

Czy można w jakiś sposób kontrolować swoje wydatki? Gdyby takie pytanie zadać w grupie osób, to można by udzielić różnego rodzaju odpowiedzi. Najpewniej dużo kobiet powiedziałoby, że nie. Dlaczego? Nie, nie chodzi tutaj o fakt, że kochają one robić zakupy. Ale to one bardzo często biorą pod uwagę fakt, że mają dzieci (większość z nich), a jak się ma pociechy, to bardzo często wychodzą jednak jakieś niekontrolowane wydatki. Panowie z kolei powiedzą, że wydatki da się kontrolować. Czy zawsze? Nie do końca. W szczególności, jeżeli w ręce wpadnie ulubiona gra na jakąś konsolę lub coś innego, co nam się bardzo podoba.

Wpływ na ograniczanie pieniędzy

Można jednak w pewien sposób wpłynąć na ograniczenie pewnych inwestycji, które jednak po jakimś czasie okazują się zupełnie nietrafione. Jak kontrolować wydatki, których właściwie nie potrzebujemy? Po pierwsze każdy niekontrolowany wydatek należy bardzo starannie przemyśleć. Przywołajmy w pamięci w pierwszej kolejności dzieci. Czy zawsze będzie im potrzebna nowa para spodni? Może zamiast od razu rzucać się na kolejną parę, która minimum kosztuje sto złotych lepiej sprawdzić, w jakim stanie są poprzednie spodnie. Może okazać się, że dziecko wcale nie potrzebuje nowych spodni, ponieważ stare są we wzorowym stanie i nadal dziecko się w nie mieści. Prośba o nowe spodnie może okazać się po prostu kaprysem modowym w stylu „bo inni mają to on/ona również tego potrzebują”. Jest to oczywiście tylko przykład, ponieważ dorośli również w ten sposób powinni kontrolować swoje wydatki.

Ograniczanie słodkości

W następnej kolejności można wziąć pod uwagę nasze kaprysy pod postacią czekoladek, batoników i innych szkodliwych przekąsek. Tak, człowiek ma czasem taki nastrój, że bez batona nie podchodź. Słodycz i cukier muszą zostać pochłonięte, ale nie siedem razy w tygodniu. Warto ograniczyć takie słodkości, w szczególności, jeżeli kosztują one krocie. Nie tylko nasze finanse nam za to podziękują, ale również zdrowie i waga. Warto czasem przyjrzeć się także wydatkom w swoich firmach. Może niekoniecznie będzie nam potrzebny najnowszy model auta, ponieważ nasza konkurencja się wozi takim modelem. Może lepiej będzie zainwestować pieniądze w rozwój firmy, dzięki czemu w przyszłości będzie można liczyć na większe zyski? Zamiast kupować nowego laptopa może lepiej zakupić nową maszynę do parku maszynowego lub pomyśleć nad bardziej inteligentnym oprogramowaniem, dzięki czemu praca będzie wydajniejsza i będą wiązały się z nim większe zyski? Każdy wydatek zawsze należy dwa razy przemyśleć, dzięki czemu uda nam się zaoszczędzić.

Redakcja pracownia-rozwoju.com.pl

W naszej redakcji skupiamy się na aspektach biznesowych, pracy i finansów. Jesteśmy miejscem, gdzie znajdziesz inspirujące artykuły, praktyczne porady i aktualne informacje dotyczące świata przedsiębiorczości oraz zarządzania finansami osobistymi.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Polisa na życie