Wszystko co powinieneś wiedzieć o zwrocie podatku z Anglii

Mówiąc o zwrocie podatku z Wielkiej Brytanii mamy na myśli zwrot podatku z Anglii, Szkocji Walii oraz Irlandii Północnej, więc słowo to zawiera zwrot podatku z UK, z pełnego terenu Zjednoczonego Królestwa. Zwrot przypada każdej osobie, jaka była prawnie zatrudniona w którymkolwiek spośród krajów: Anglii, Szkocji, Walii oraz Irlandii Północnej, natomiast przełożony odprowadził za nią zaliczki na podatek w wielkości przewyższającej podatek należny. Taka okoliczność może się zdarzyć zwłaszcza wówczas, kiedy niejednokrotnie zmieniamy pracę bądź jesteśmy zatrudnieni równocześnie u paru pracodawców.

Czy rzeczywiście mogę uzyskać zwrot podatku?

Oczywiście, lecz należy pamiętać, iż zwrotowi podlega jedynie nadpłacona kwota. Gdy takiej nadpłaty nie było, zwrot nie przypada. Jednakże nadpłata jest tak popularna, iż zawsze należałoby zobaczyć, czy nie wystąpiła. Zwrot podatku z Anglii przeważnie przypada osobom wykonującym jednoosobową działalność gospodarczą i działającym na bazie umowy o pracę. Należałoby nadmienić, iż stawki na ubezpieczenie społeczne nie ulegają zwrotowi.

Jak zobaczyć czy zapłaciliśmy odpowiedni podatek?

Jeśli pragniemy odzyskać nadpłacony podatek za ubiegłe lata, musimy zobaczyć ile kapitałów uzyskaliśmy oraz ile podatku uiściliśmy. Dane owe zawarte są w dokumentach P60, jakie dostajemy od pracodawcy po upływie każdego roku podatkowego. Jeśli zmienialiśmy pracę w przeciągu roku, to powinniśmy uzyskać od pracodawcy formularz P45 oraz zawrzeć informacje z niego przy wykonywaniu wyliczeń.

Dokumenty potrzebne do zwrotu podatku z Wielkiej Brytanii

O zwrot podatku z Anglii można ubiegać się na bazie jednego spośród dwóch dokumentów wystawianych zatrudnionemu poprzez przełożonego po ukończeniu roku fiskalnego bądź rozwiązaniu umowy o pracę. Pierwszy spośród nich, P60, to dokument gromadzący dane o wszelkich zarobkach oraz opłaconych podatkach w konkretnym roku skarbowym. Każdy zatrudniony winien uzyskać własne P60 do końca kwietnia konkretnego roku fiskalnego, identycznie jak w Polsce każdy przełożony jest przymuszony do przekazania zatrudnionym podsumowania PIT-11.

Rok podatkowy oraz czas rozliczenia

Rok podatkowy w Wielkiej Brytanii trwa od 6 kwietnia do 5 kwietnia roku następnego. Możesz rozliczyć się w każdym czasie, lecz jedynie gdy jesteś pewny, iż nie wrócisz do Wielkiej Brytanii przed 5 kwietnia. Czas obowiązkowego rozliczenia self-employment mija 31 października. W wypadku, kiedy uzyskana poprzez Ciebie suma nie przewyższa sumy wolnej od podatku w konkretnym roku skarbowym (w latach poprzednich stanowiła ona ok 6 tysięcy GBP, teraz 10 tysięcy GBP), możesz odebrać cały nadpłacony podatek.

Redakcja pracownia-rozwoju.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *