Czym są firmy headhunterskie?

Pozyskiwanie pracowników to twardy orzech do zgryzienia. W skutecznym przeprowadzeniu procesu rekrutacyjnego może pomóc renomowana firma headhunterska. Na jakiej zasadzie działają takie firmy i co wchodzi w zakres ich obowiązków? Sprawdź.

W natłoku kandydatur łatwo zagubić prawdziwe perełki, na których zatrudnieniu firma mogłaby naprawdę skorzystać. Jednocześnie – zwłaszcza w bardziej wymagających, technicznych branżach – wyłonienie kandydatów dysponujących odpowiednimi kwalifikacjami często graniczy z cudem. Jak dotrzeć do odpowiednich osób, unikając lawiny CV niekoniecznie korespondujących z wymaganiami pracodawcy? I jak skutecznie przesiać propozycje, aby nie przegapić tych najbardziej obiecujących? Najlepszym sposobem jest współpraca z zewnętrzną firmą headhunterską.

Outsourcing HR czy rekrutacja wewnętrzna – co wybrać?

W dużych firmach zazwyczaj funkcjonują duże działy human resources, zajmujące się wszystkimi kwestiami związanymi z pracownikami. W ich gestii leży między innymi dbanie o urlopy czy umowy. Dużo przedsiębiorstw deleguje zadania związane z rekrutacją właśnie pracownikom z działu HR, którzy dysponują odpowiednimi kompetencjami.

Takie rozwiązanie ma jednak kilka wad. Po pierwsze, aby nie przeciążać zespołu, najczęściej trzeba zatrudnić kilka dodatkowych osób odpowiedzialnych tylko za rekrutację. Po drugie – zajmujący się nią pracownicy potrzebują narzędzi, które chociaż częściowo zautomatyzują proces rekrutacyjny, jak na przykład popularne ostatnio systemy ARS. A to niestety wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Skorzystanie z usług firmy headhunterskiej rozwiązuje te problemy. Dysponuje ona siecią kontaktów, która pomoże w dotarciu do najbardziej kompetentnych pracowników, jak również stosownych narzędzi automatyzujących pracę, za które nie musisz dodatkowo płacić. Firmy tego rodzaju najczęściej mają również do dyspozycji bazę osób poszukujących pracy, z której może skorzystać na twoje potrzeby. Z usług agencji HR możesz skorzystać jednorazowo. Nawet jeśli zdecydujesz się na regularne korzystanie z usług firmy headhunterskiej, możesz liczyć na niższe koszty, niż te, związane z utrzymaniem pracownika na pełen etat.

Jak wybrać firmę headhunterską?

Szukając partnera outsourcingowego w tym zakresie, warto przede wszystkim skupić się na firmach, które mają doświadczenie w twojej branży. Zwłaszcza w branżach, które wymagają konkretnego zestawu twardych umiejętności, wyspecjalizowany headhunter to skarb. Powinien znać on związane z nią wyzwania i wiedzieć, jakich dokładnie umiejętności szukać, oraz jak je zweryfikować. Oczywiście, należy skonsultować swoje wymagania z firmą headhunterską. Zasadniczo jednak agencja powinna być dość samodzielna, abyś nie musiał tracić czasu na przekazywanie dużej ilości informacji.

Niektóre agencje, jak agencja rekrutacyjna Antal, mają kilka specjalizacji. Inne z kolei wybierają jeden sektor, w pełni koncentrując się na jego obsłudze. Najlepiej unikać firm, które obsługują bardzo szeroki przekrój branż. Mogą mieć one problem z pozyskaniem bardzo wykwalifikowanych pracowników

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://antal.pl

Redakcja pracownia-rozwoju.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.