Polisa na życie – na co zwrócić uwagę przy jej wyborze?

Nasza świadomość konsumencka nieustannie się zmienia. Dotyczy to również produktów ubezpieczeniowych. Z każdym kolejnym rokiem coraz większa liczba osób decyduje się na posiadanie nieobowiązkowego ubezpieczenia. Jednym z nich bez wątpienia jest polisa na życie. Taki obrót spraw jest doskonale zrozumiały: polisa na życie to jeden z najpopularniejszych, ale jednocześnie praktycznych i pomocnych produktów ubezpieczeniowych. W wariancie podstawowym zapewnia wsparcie najbliższym na wypadek Twojej śmierci, jednak to nie wszystko. Na jakie elementy tego ubezpieczenia powinniśmy zwracać szczególną uwagę? Dowiedz się, jak wybrać polisę na życie dopasowaną do Twoich potrzeb. 

Polisa na życie a suma ubezpieczenia

Polisa na życie to przydatny produkt. Poza wsparciem finansowym na wypadek nieszczęśliwego wypadku, utraty pracy lub choroby, która uniemożliwia jej wykonywanie, zapewnia nam poczucie bezpieczeństwa i spokój ducha. Jednak by rzeczywiście tak było, polisa musi być ściśle dobrana do naszych aktualnych potrzeb. My również powinniśmy mieć podstawową wiedzę na jej temat, aby dokonać właściwego wyboru.

Jednym z elementów, na który należy zwracać uwagę w przypadku wyboru wariantu polisy na życie jest suma ubezpieczenia. Co kryje się pod tą nazwą? Suma ubezpieczenia to nic innego jak łączna kwota świadczeń, którą my lub nasi najbliżsi są w stanie otrzymać od ubezpieczyciela, kiedy dojdzie np. do poważnego wypadku z naszym udziałem. 

Wyłączenia odpowiedzialności w polisie na życie

Decydując się na zakup konkretnej polisy musimy pozostać uważni. Nie bez powodu tak dużo mówi się o tym, aby bardzo dokładnie zapoznać się z umową ubezpieczenia przed jej podpisaniem. Są w niej zawarte ważne informacje, które np. dotyczą sumy ubezpieczenia. Jednocześnie w OWU czyli Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia znajdziesz informację o tzw. wyłączeniach odpowiedzialności. Czym są i dlaczego należy zwracać na nie uwagę?

Wyłączenia odpowiedzialności to zbiór wszystkich zdarzeń, w wyniku których ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty ubezpieczenia nam lub naszym najbliższym. Jakie sytuacje zaliczane są do wyłączeń odpowiedzialności? Może to być np. wypadek osoby ubezpieczonej pod wpływem alkoholu lub substancji psychoaktywnych. Innym rodzajem wyłączenia odpowiedzialności jest wypadek w momencie popełniania przestępstwa lub usiłowania popełnienia przestępstwa.

Polisa na życie i jej dodatkowe funkcje

Wiesz już, że elementami, na które należy zwracać szczególną uwagę przy wyborze przyszłej polisy na życie jest jej suma ubezpieczenia oraz wyłączenia odpowiedzialności. Na co jeszcze warto zwracać uwagę?

Pamiętaj, że choć podstawowym zadaniem polisy na życie jest zapewnienie wsparcia finansowego najbliższym na wypadek Twojej śmierci, możesz rozszerzyć ją o inne warianty z korzyścią dla siebie. Może to być możliwość wsparcia finansowego na wypadek poważnego zachorowania lub w momencie nagłej utraty pracy. Co więcej, niektóre polisy na życie posiadają także opcję oszczędzania. Dzięki temu jesteśmy w stanie zgromadzić kapitał na swoją bezpieczną przyszłość. 

Redakcja pracownia-rozwoju.com.pl