Dlaczego warto podjąć studia wyższe po szkole średniej?

Obecnie niewiele osób decyduje się zakończyć edukację na poziomie szkoły średniej. Niektórzy wybierają kursy zawodowe, lecz doskonałym rozwiązaniem będzie podjęcie studiów wyższych, dających lepszą perspektywę zatrudnienia. Dlaczego warto zdecydować się na studia i jak wybrać odpowiedni kierunek?

Studia i doświadczenie zawodowe

Pracodawcy poszukują dziś przede wszystkim osób, które posiadają ugruntowaną wiedzę, a jednocześnie mogą pochwalić się doświadczeniem zawodowym. Zdobycie go w czasie studiów wydaje się trudne, jednak wiele zależy od tego, jaką właściwie uczelnię wybierzemy. Studia w Wałbrzychu dają możliwość zdobywania wiedzy teoretycznej, a zarazem zaangażowania w obowiązki zawodowe. Dzięki temu, po zakończeniu nauki, będziemy bardziej konkurencyjni na rynku pracy.

Jaki kierunek studiów wybrać?

Wybór konkretnego kierunku studiów nie powinien być kwestią przypadku. Warto zdecydować się na taki, który zapewni możliwość rozwoju zawodowego, a jednocześnie będzie zgodny z naszymi zainteresowaniami. Obecnie największą popularnością cieszą się:

  • filologia angielska,
  • zarządzanie,
  • dietetyka,
  • administracja,
  • pedagogika,
  • architektura wnętrz,
  • kosmetologia.

Wszystkie z wyżej wymienionych znajdują się w ofercie uczelni w Wałbrzychu, którą warto wziąć pod uwagę, wybierając odpowiednie miejsce do studiowania. Przeszkodą w podjęciu studiów na uczelni państwowej często okazuje się fakt, iż nie zdawaliśmy egzaminu dojrzałości z konkretnego przedmiotu. Wybierając studia w Wałbrzychu, nie musimy uzupełniać tej luki- rekrutacja odbywa się na prostych i jasnych zasadach.

Dlaczego warto podjąć studia wyższe?

Coraz częściej osoby, które po szkole średniej zrezygnowały z dalszej edukacji, wracają na studia wyższe. Powodem jest fakt, że aby otrzymać zadowalającą posadę i odpowiednie wynagrodzenie, w większości branż wymagane jest posiadanie przynajmniej tytułu licencjata lub inżyniera. Istotne jest oczywiście doświadczenie zawodowe, lecz nie jest ono w stanie całkowicie zastąpić wiedzy, jakiej wymagają dziś pracodawcy. Problemem w niektórych zawodach okazuje się również brak posiadania odpowiednich uprawnień. Przykładowo ci, którzy pracują na stanowisku opiekun medyczny, nie mogą podejmować czynności zarezerwowanych wyłącznie dla pielęgniarek- muszą w tym celu ukończyć studia wyższe. Warto zdecydować się na nie w każdym wieku, a szczególnie bezpośrednio po zakończeniu nauki w szkole średniej, gdy wciąż mamy w sobie sporo energii, zapału i samozaparcia.

Redakcja pracownia-rozwoju.com.pl