Jak nie dać się zmanipulować?

Kiedy myślimy o manipulacji, zwykle na myśl przychodzą nam techniki, takie jak wywieranie wpływu na innych ludzi, podstępność, fałszerstwo.

Techniki manipulacji

Jednakże istnieje jedna mało znana komu technika, za pomocą której jesteśmy manipulowani niemal ciągle. Telewizja, media i internet używają najznakomitszych technik manipulacji, dzięki którym są w stanie wpływać na myśli i decyzje społeczeństwa.

Nasze umysły naturalnie nie patrzą na pewne zjawiska z poprawnego punktu widzenia.
Jeśli świadomi tego nauczymy się odpierać manipulację, nie będzie tak łatwo nas zmanipulować. Będziemy w stanie zauważać błędne i szkodliwe przekonania, i w ich rezultacie podejmować decyzje.

Nasz umysł nie pojmuje losowości, i ciągle popełnia błąd starając się przewidywać przyszłe sytuacje i wydarzenia.
Mózg ludzki nie jest w stanie bowiem instynktownie nie brać pod uwagę przeszłych zdarzeń. Umysły są tak zbudowane, aby wyszukiwać schematy.

Jest to możliwe, tylko wtedy gdy bierzemy pod uwagę przeszłość, dlatego są one domyślnie już nastawione, aby zawsze ją brać pod uwagę. Dlatego przy zdarzeniach losowych niebezpiecznie jest posługiwać się własną intuicją, czy mylnym “zdrowym rozsądkiem”. Dobrze jest nauczyć się brać pod uwagę wszystkie opcje. Trzeba patrzeć, jak wygląda zbiór wszystkich możliwych wyników w tej sytuacji, i czy na tle tego zbioru nasz wynik jest jakoś wybitnie mało prawdopodobny.

Ważny jest czas

W inwestycjach patrzymy często jak wiele ktoś zyskał w danym ruchu, a nie zastanawiamy się jak wiele innych uzyskał w tym czasie.

Kiedy gwałtownie popularność kryptowaluty wzrosła, pojawiło się wielu nowych ekspertów inwestowania w nie. Na dobrą sprawę w jakąkolwiek kryptowalutę wówczas byśmy nie zainwestowali, i tak by nasz zysk wzrósł, ponieważ cały rynek kryptowalut dynamicznie się rozwijał.

Jeżeli nie będziemy rozpatrywać wszystkich możliwych sytuacji, łatwo damy się zmanipulować, czy to naszą bliskim, przyjaciołom, mediom, społeczeństwu.

Tam gdzie inni ludzie będą dostrzegali tylko i wyłącznie gotowe, często także nieprawdziwe wnioski, którymi będą dawali się ze szkodą dla siebie manipulować, my będziemy widzieli pełne spektrum możliwości, jakie mogą nam pomóc być znacznie bliżej prawdy.

mroofa.pl

Redakcja pracownia-rozwoju.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.